Accessibility icon
04.04.2024

Prisjećanje na borbu za slobodu: 80 godina Talijanskog bataljuna «Pino Budicin»

Polaganjem vijenca na Stanciji Bembo započelo je danas obilježavanje 80. godišnjice formiranja Talijanskog bataljuna “Pino Budicin”, postrojbe koja simbolizira hrabrost i nepokolebljivu borbu protiv nacifašizma.

Središnja je svečanost zatim održana u kazalištu Gandusio uz predstavljanje izložbe i videoprojekcije posvećene bataljunu koju je pripremio Muzej Grada Rovinja-Rovigno, a čija je kustosica Tajana Ujčić. Izložba je pružila uvid u živote boraca, predstavljajući osobne predmete, dokumente i dnevnik samog Pina Budicina, dok je videoprojekcija osvijetlila njihovu važnu ulogu tijekom Drugog svjetskog rata.

S mora u planine

Tijekom svečanosti je predstavljen i povijesni kontekst koji je prethodio formiranju bataljuna, kada su  nakon pada fašizma 27. srpnja i kapitulacije Italije 8. rujna 1943., partizanske postrojbe kontrolirale gotovo cijelu Istru, u koju je prodirala vojska Trećeg Reicha i priključila je Operativnoj zoni Jadransko primorje koja je zbog strateške važnosti bila pod direktnom upravom Berlina. Stoga su istarski mladići bili novačeni u Miliciju teritorijalne obrane Landschutz, koju su Rovinjci zvali Slasno, ili u organizaciju Toth. No, paralelno su funkcionirali narodnooslobodilački odbori koji su novačili u partizanske postrojbe.

Godine 1944., mjesec dana nakon zarobljavanja i strijeljanja Pina Budicina, na Mon Paradisu osnovana je Talijanska partizanska četa koja nosi ime Pino Budicin, a 4. travnja na Stanciji Bembo postala je Talijanski partizanski bataljun „Pino Budicin“ u koji su ušli Talijani iz cijele Istre, Rijeke, ali i pripadnici Talijanske kraljevske vojske i Karabinjera koji su se priključili partizanima. Od svog osnivanja Talijanski bataljun djelovao je pod zapovjedništvom Operativnog štaba za Istru odnosno Glavnog štaba Narodnooslobodilačke vojske i Partizanskih odreda Hrvatske. Uskoro je postao IV. bataljun Prve istarske brigade „Vladimir Gortan“ s kojom je 28. kolovoza 1944. u Čabru ušao u sastav 43. istarske divizije. Bili su poznati kao bataljun veselih i raspjevanih talijanskih partizana.

U začecima, bataljun je činilo oko 120 partizana koji su noću u civilnoj odjeći stigli iz Rovinja, Bala, Vodnjana. Za zapovjednika je bio imenovan Giuseppe Alizzi, bivši poručnik Talijanske kraljevske vojske. Žene iz Rovinja sašile su ratnu zastavu – talijansku trobojnicu s crvenom zvijezdom petokrakom. Nakon objeda u kući Vinka Cetine uslijedilo je slavlje uz harmonikaša Eugenija Rocca – Genio Stila. Stila je svirao i na kraju rata pri svečanom ulasku partizanskih postrojbi u Pulu 9. svibnja 1945., koji je predvodio upravo Talijanski bataljun „Pino Budicin“.

U počecima, operativno područje djelovanja Talijanskog bataljuna „Pino Budicin“ obuhvatilo je Istru. Krajem kolovoza 1944. godine odlučeno je da se iz Istre izvuku sve partizanske postrojbe, pa su i pripadnici „Pina Budicina“ preko Kvarnerskog zaleđa i Krasa otišli u Gorski kotar, odakle su djelovali i na Ogulinskom području te rubno Lici i Kordunu.

Ljudi koji su cijeli život s prozora gledali more, odjednom su se našli u planinama. Navikli na blagu mediteransku klimu, našli su se na temperaturi koja ledi suze. Doma su poznavali svaki put, njivu i šumski proplanak, a sada su noćima marširali kroz nepoznato.

Simbol borbe za mir, slobodu, demokraciju i bolji život

Istarski partizani antifašisti bili su ljudi različitih identiteta, životnih iskustava i očekivanja: Hrvati, Talijani, Slovenci, pa i jedan Belgijanac; hrvatski i slovenski narodnjaci; katolici, članovi Komunističke partije Hrvatske i Komunističke partije Italije, te mnogi koje nije zanimala nikakva ideologija pa nisu zvijezdu petokraku uopće percipirali kao simbol komunizma, već kao simbol borbe za mir, slobodu, demokraciju i bolji život.

Tijekom svečanosti, prigodnim se govorom brojnim prisutnima obratio i gradonačelnik Marko Paliaga. «Ovogodišnje obilježavanje 80. godišnjice tog povijesnog događaja ne samo da odaje počast prošlosti već nas i potiče da razmislimo o sadašnjosti i budućnosti. U svijetu koji se neprestano mijenja, naša je dužnost nastaviti širiti poruke tolerancije, razumijevanja i solidarnosti. Otvorenost i empatija su temelji na kojima gradimo zajednicu koja poštuje različitosti i koja je snažna u svojoj jedinstvenosti.

Naš grad i naša županija, bogati svojom multikulturalnošću, pokazuju kako je moguće stvarati suživot temeljen na međusobnom poštovanju i povjerenju. Podsjećajući na borbu talijanskog bataljuna „Pino Budicin“, sjećamo se i važnosti učenja o našoj prošlosti, kako bismo mladim generacijama prenijeli vrijednosti antifašizma, humanosti i pravednosti», izjavio je Paliaga.

Nastup KUD-a Marco Garbin

Slijedio je nastup zbora KUD-a Marco Garbin, koji svoje ime nosi po skladatelju koji je za vrijeme rata predvodio zbor talijanskih partizana nastupajući diljem Istre. Skladao je borbene pjesme: „I combattenti istriani“, „Avanti all’assalto“, „Inno della gioventù partigiana“.

Dana 27. travnja, na rođendan Pina Budicina projekcija video dokumentarca biti će predstavljena i u rovinjskoj Zajednici Talijana koja nosi njegovo ime, dok će Udruga antifašističkih boraca i antifašista Rovinjštine ove subote organizirati i tradicionalno slavlje na Stanciji Bembo.