Danas je u Gradskoj upravi održano predstavljanje nove Strategije razvoja zelene infrastrukture Grada Rovinja-Rovigno.
Riječ je o strateškom dokumentu koji analizira trenutno stanje, te postavlja smjernice i ciljeve za buduće planiranje i djelovanje u tome području.
Glavni se ciljevi sadržani u planu tiču implementacije zelene infrastrukture u prostorno planskoj dokumentaciji, te praćenja stanja i unapređenja zelene infrastrukture, a glavne se smjernice odnose na očuvanje prirodnosti i biološke raznolikosti, te na uređenje parkovnih površina, dječjih igrališta plave infrastrukture te sportsko-rekreacijskih sadržaja.
Smjernice se dotiču i područja prilagodbe klimatskim promjenama, a uključuju i implementaciju najvažnije komponente obrazaca krajobrazne raznolikosti za regenerativni poticaj očuvanja i razvoja širokog raspona tipova staništa vrsta u zaštićenim objektima prirodne baštine i urbanoj sredini, stvaranje složene i povezane mreže zelenog sustava koridora od prirodnih šuma iz zaleđa do urbanih zelenih sustava formirajući raznolike mogućnosti za obitavalište vrsta faune, osiguravanje migriranja vrsta iz jednog staništa u drugo umreženim zelenim koridorima, omogućavanje sigurne posjete i razgledavanja te edukaciju i spoznaju o raznolikoj prirodnosti i složenosti veza u takvim sustavima sa mnoštvom senzornih i vizualnih atrakcija u prirodnom, kopnenom i morskom svijetu.
Namjeravaju se očuvati i regenerirati svi zaštićeni objekti prirode nacionalnog i regionalnog značaja kod kojih valja i unaprijediti njihova stanja geomorfološke, biološke i krajobrazne raznolikosti te prostorne karakteristike zbog kojih su zaštićeni, uz očuvanje i pospješenje raznolikosti staništa te stabilnost i otpornost biodiverziteta, stvaranje boljih uvjete staništa za zaštitu, rast i razvoj vrsta flore i faune, te unapređenje spoznajno-edukacijskog i turističkog potencijala.
Ovom strategijom planirana su tri tematska parka u Rovinju i dva u Rovinjskom selu, predloženo je zatim devet novih lokacija dječjih igrališta na području grada Rovinja. Od toga je predviđeno osam u postojećim ili planiranim javnim parkovima neuređenih dijelova građevinskog područja i jedno u neuređenim dijelovima građevinskog područja Rovinjskog sela. Predviđeno je i 8 novih zona za vježbe na otvorenom od čega šest u gradu Rovinju, jedno u Rovinjskom selu i jedno na Kokuletovici.
Svakako je značajan dio i prilagodba klimatskim promjenama kojom se planira povećanje mreže drvoreda u naseljenim područjima, uređenje postojećih i novih zelenih parkirališta, te sprečavanje pojave erozije u obalnom području planskim zahvatima zaštite od vjetrovalnih utjecaja.
Krajobrazno uređenje zelenih površina građevinskih područja propisati će za individualne objekte i novogradnju različite mjere korištenja energije iz obnovljivih izvora koje će morati dugoročno svi primjenjivati.
Područje grada Rovinja-Rovigno je bogato vrijednim krajobrazima prirodnih i kulturnih značajki: Park-šuma Punta Corrente – Zlatni Rt, zaštićena područja prirode Ornitološki rezervat Palud-Palù, Limski Kanal, Rovinjski otoci i priobalno područje, te park šume Katarina, Monte Pozzo i Punta Križ, a u prijedlogu zaštite je i slatina „Saline“.
Nakon provedenog e-savjetovanja i javne rasprave ova će strategija biti dio izmjena i dopuna prostornih planova i Generalnog urbanističkog plana kao obaveza i garancija da će se sve predložene mjere dugoročno i realizirati.