U rovinjskom MMC-u je jučer održano predstavljanje drugog dopunjenog izdanja UNESCO-ovog priručnika i nastavnog materijala za učitelje „ Svjetska baština u rukama mladih“ uz seminar za učitelje školskih ustanova.
Drugo dopunjeno izdanje UNESCO-ove publikacije izdano je u suradnji Hrvatskog povjerenstva za UNESCO pri Ministarstvu kulture i medija, Ministarstva znanosti i obrazovanja i Agencije za visoko obrazovanje i UNESCO-a.
Priručnik koncepcijski podržava suvremene pristupe poučavanja temeljene na cjelovitom pristupu, mogućnosti prilagodbe potrebama učenika, poticanju kritičkog mišljenja i stavova te boljem razumijevanju multikulturalnih različitosti suvremenog svijeta. Priručnik podržava integrirano učenje i poučavanje i bogato je opremljen različitim materijalima i izvorima znanja, te je prilagođen za uporabu u osnovnim i srednjim školama Republike Hrvatske.
Pozdravnim su se govorima na početku predstavljanja prisutnima obratili gradonačelnik Grada Rovinj-Rovigno Marko Paliaga, pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije Vladimir Torbica, glavni konzervator za nepokretnu baštinu u Ministarstvu kulture i medija Davor Trupković, pomoćnik ravnateljice Agencije za odgoj i obrazovanje Vesko Nikolaus, te glavna tajnica Hrvatskog povjerenstva za UNESCO Rut Carek, koja je također održala predstavljanje na temu „UNESCO, vizija i misija svjetske organizacije: značajne konvencije, baština kroz obrazovanje“.
Priručnik „Svjetska baština u rukama mladih“ je prisutnima predstavila prof. Mirjana Kazija, nakon čega je slijedila prezentacije rovinjskog Ekomuzeja-Ecomuseo “Batana”. Predsjednik udruge Marino Budicin i ravnateljica ustanove Nives Giuricin pobliže su predstavili primjer zaštite rovinjske materijalne i nematerijalne baštine (batana, rovinjski dijalekt, bitinade, …), a svoje su prakse očuvanja nematerijalne baštine prikazali i predsjednik Hrvatskog saveza tradicijskih igara i sportova Milivoj Pacenti koji se osvrnuo na tradicijsku igru pljočkanja, te Unione Italiana – Talijanska unija čiji su predsjednik izvršnog odbora Marin Corva i izvršna referentica za provedbu projekta zaštite i valorizacije istrovenetskog narječja na području Istarske županije Tamara Brussich predstavili projekt očuvanja, zaštite i valorizacije istrovenetskog narječja kao nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske.
Nada Galant iz Čakavskog sabora Žminj je kroz prezentaciju knjige „Mali princ iz Žminja /Minji kraljić“ upoznala sudionike ovim prilogom očuvanju žminjskog govora kao nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske.
Svi su sudionici na seminaru dobili primjerak priručnika koji će im ubuduće svakako poslužiti u osmišljavanju nastavnih aktivnosti, a predstavljanje je dodatno uljepšao nastup KUD-a–SAC „Marco Garbin“.