Krajem proteklog tjedna, uz prigodni program, otvoren je Tematski dječji park koji se nalazi u Parku hrvatskih branitelja Domovinskog rata u
Rovinju.
Tematsko-edukativni park realiziran je u sklopu aktivnosti projekta „Valorizacija ribolovne tradicije na području Grada Rovinja-Rovigno kroz prezentaciju ribarstva, ribarske tradicije i ribarskog nasljeđa – VRT Rovinj“.
Otvorenju je nazočilo ukupno 40-ero djece i odgajateljice Dječjeg vrtića Neven Rovinj – Rovigno – Giardino d’infanzia Neven Rovinj – Rovigno, te Talijanskog dječjeg vrtića – Giardino d’infanzia italiano “Naridola” Rovinj – Rovigno, zatim ravnateljica DV Neven Sandra Orbanić sa suradnicima, gradonačelnik Grada Rovinja-Rovigno Marko Paliaga i njegov zamjenik, David Modrušan sa suradnicima i predstavnica LAGUR-a Istarska batana, Andrea Praznik.
„Vjerujemo da će djeca uživati u oplemenjenom prostoru parka koji je kroz projekt „VRT Rovinj“ dobio nova igrala i prostor za aktivan boravak u prirodi što je
također svima sve više potrebno“, na samom početku otvorenja izjavila je ravnateljica Dječjeg vrtića Neven Rovinj-Rovigno, Sandra Orbanić.
Projekt je imao za cilj opremiti prostor koji je tako postao divan upravo za boravak, igru i rekreativne aktivnosti u prirodi za djecu ali i uživanje cijele obitelji. U neposrednoj blizini postavljeni su stolovi i klupice za sjedenje koje mogu postati pravo mjesto za objedovanje, druženje ili igru u hladu visokih borova.
Projekt popularizira i valorizira ribarsko nasljeđe te promovira sektor ribarstva područja Rovinja tako da se kroz projekt ciljnim skupinama prenose
znanja o povijesti ribarstva, o morskoj prirodnoj baštini i bio-raznolikosti, o lokalnoj gastronomiji i lokalnim običajima te o industriji ribe i tvornici za preradu ribe Mirna koja se nalazi u neposrednoj blizini. Isto se napravilo kreiranjem edukativnih tekstova tiskanih na interpretativne table, a koje su postavljene u ovom parku. U sklopu projekta izrađena je i edukativna knjižica aktivnosti koja sadrži temeljne simbole ribarskog nasljeđa i tradicije. Knjižnica je namijenjena djeci vrtićke dobi. Jedna od aktivnosti projekta je održavanje edukativnog interaktivnog pripovijedanja na predmetnu temu za djecu vrtićke dobi.
Djeci i nazočnima obratio se gradonačelnik Marko Paliaga koji im je zaželio ugodan boravak i puno učenja o tradiciji grada Rovinja koja je usko povezana s
morem i ribarenjem. Tematski park upravo je takav da sve upućuje, ne samo oblikom i bojama igrala, na more. No, njegova ljepota je još veća jer do lokacije stižu mirisi mora, a kroz guste grane borova pogled seže baš na more. Rovinj i na ovaj način nastavlja čuvati i prenositi tradiciju na one najmlađe na kojima ostaje budućnost ovog grada.
Nazočnima su se obratili i zamjenik gradonačelnika David Modrušan te, predstavnica LAGUR-a Istarska batana Andrea Praznik. Oni su djeci poželjeli puno
lijepih sati i dana boravka u ovom parku. Prepoznavši nestrpljenje mališana da se zapravo poigraju u parku, odmah se krenulo s prvom interaktivnom radionicom pripovijedanja u izvedbi Vesne Milete Laković iz Udruge Birikine, koja je svojom pričom „ Šarlota, riba srca velikog kao balota“ doslovno očarala djecu, te su u sklopu radionice djeci podijeljene edukativne knjižice (bojanke).
Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo. Aktivnosti projekta počele početkom listopada 2022. godine
uvođenjem u posao izvođača radova. Ministarstvo poljoprivrede – Uprava ribarstva, dana 29. lipnja 2022. godine donijelo je Odluku o dodjeli sredstava u okviru mjere III.3. „Provedba strategija lokalnog razvoja – operacije koje podupiru FLAG-ovi“ za programsko razdoblje 2014. – 2020. Odluka je donijeta nastavno na prijavu projekta na FLAG-natječaj za dodjelu potpore projektima u okviru mjere 1.1.1. iz LRSR 2014.- 2020. LAGUR-a „Istarska batana“. Projekt provodi Grad Rovinj-Rovigno, kao nositelj projekta, te projektni partneri; Udruga FARO11 i Dječji vrtić Neven Rovinj- Rovigno.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 157.952,25 EUR, dok iznos odobrene potpore iznosi 99.946,91 EUR, od čega 85% čine EU sredstva (84.954,87 EUR) a 15% čine sredstva iz Proračuna Republike Hrvatske (14.992,04 EUR).